Buradasınız: Ana sayfa - Cilt Hastalıgları - Behçet Hastalığının nedenleri
 
 

Behçet Hastalığının nedenleri

Behçet rahatsızlığı ağızda ve cinsel bölgede ağrılı ülserler (yaralar), göz problemleri ve cilt bulgularıyla seyreden bir hastalıktır. Hastalık ender görülmekle beraber Türkiye’de daha nadirdir. Hastalık 1924 seneninde bu rahatsızlığı tanımlayan Tütk Dermatolog Hulisi Behçet’in isimiyle Behçet rahatsızlığı şekilde adlandırılmıştır.

Behçet Hastalığının sebepleri nelerdir?
Hastalığın tam şekilde sebebi bilinmemekle birlikte, otoimmün bir hastalık şekilde tanımlamaktadır. Otoimmun hastalıklarda bağışıklık sistemi vücuttaki dokulara karşı harbe geçer. Bu vaziyetin sebebi tam şekilde bilinmemekle beraber, hastalığın gelişiminde bakteri ve virüs enfeksiyonlarının görevi olabilir.

Kimler Behçet Hastalığı açısından riziko altındadırlar?
Behçet Hastalığı ipek yolu üstünde bulunan ülkelerin insanlarında daha yoğun ve şiddetli şekilde görülen bir hastalıktır. Akdeniz ülkeleri orta şark ve ırak doğuda 10.000 insanın birinde Behçet Hastalığı görülür. Hastalık başka ülkelerde başka etnik gruplarda da görülebilir. İpek yolu üstündeki ülklerde beylerde daha çok görülürken, öteki etnik gruplarda hanımlarda daha yoğun görülür. Hastalık her yaşta görlebilmkle beraber en yoğun 20-30 lu yaşlarda ortaya çıkar. Behçet Hastalğının emareleri nelerdir? Ağız ülserleri Behçet Hastalığının en yoğun ve ilk görüleen bulgularındandır. Bununla birlikte bu emareler ortaya çıkmadan önce hastalar aşağıda belirtilen bir oldukça yeniden eden belirtiyi gösterebilirler:

Soğuk algınlığı ve tosillit
Kas ve mafsal ağrısı
Halsizlik
İştahsızlık ve kilo kaybı
Baş ağrısı
Vücut derecesinde değişiklikler

Ağrılı ağız ülserleri çoğunlukla hastalığın ilk bulgusudur ve hastaların %70 inde görülür. Ülseler dilde dudak ve yanak içlerinde ortaya çıkabilir. Genellikle 1-2 hafta sürerken, kimi zaman 3 haftaya kadar uzayabilirler.Hastalığın öteki bulguları şunlardır:

Cinsel bölgedeki Ülserler : Bu ülserler ağız ülserlerinden daha ender görülürler. Ağrılıdırlar ve çoğunlukla iz bırakarak iyileşirler.
Göz Tutulumu : Uveit dediğimiz halde gözde kızarıklık ve şişme olur. Bazen hastalıkta retinada hasarlanır ve rehabilitasyon edilmezse körlüğe sebep olabilir.
Deri Bulguları : Eritema nodosum dediğimiz ağrılı şişlikler yoğun görülür. Kollar bacaklaar ve gövdede sivilce benzeri döküntüler görülebilir.
Daha azca görüleen bulgular mide bağırsak sistemine ilişik rahatsızlıklar( karın ağrısı, ishal, kusma), mafsal ağrıları ve şişlikleri, sinir sistemi problemleri ve damar dokusu ve dolaşım sistemi problemleridir.

Behçet Hastalığına iyi mi tanı konulur?
Behçet hastalığında tüm bulgular bir arada olmadığında tanı koymak cokzor olabilir. ; Eğer hastada ağızda ve cinsel bölge, göz ve cilt bulguları var ise tanı daha sorunsuz konulur. Hastalığın tanısı aşağıdaki kriterlere nazaran konulur:

Yılda en azca 3 defa ağızdda yeniden eden aft ile beraber aşağıdaki kriterlerden iki yada daha fazlasının bulunması:

Cindel bölgede ülserler
Göz tutulumu (Üveit ve retinada hasar)
Deri bulguları
Pozitif paterji testi (Behçet hastalığını tanımak için meydana getirilen bir test)

Behçet Hastalığı iyi mi rehabilitasyon edilir?
Behçetin kati rehabilitasyonu yoktur. Temel hedef hastalığın belirtilerini rehabilitasyon etmek ve komplikasyonların gelişmesini engellemektir. Behçet Hastalığı bir oldukça uzuvu etkileyebilen bir hasstalık olduğunddan ayrıcalıklı ihtisas dallarından oluşan bir ekip yönünden denetim edilmelidir. Aşağıdaki kimi ilaçlar hastalığın belirtilerini denetim alabilir:

Yerel Tedavi
Tetrasiklinli solüsyonlar
Yerel şekilde uygulanan kortizonlu ilaçlar
Çeşitli anestrtik maddeler

Sistemik tedavi
Ağızdan alınan kortizon
A aspirin, İibuprofen benzeri kortizon haricinde antiinflamatuar ilaçlar
Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar azathioprin , chlorambucil
Deneysel olan ve araştırılan ilaçlar (kolşisin, siklofosfamid, talidomid, infliksimab ve potasyum iodid)

Hastalığın seyri nasıldır?
Behçet Hastalığı kronik bir hastalıktır ve sertliği değişebilen bir biçimde akut hecmeler biçiminde yanma gösterir.Hastalığın erken safhasında ataklar daha sıktır ve bir lkaç hafta sürebilir.Hastalık ilerledikçe atakların arasındaki müddet uzar ve kimi hastalarda ataklar tam olarak durabilir. Behçeet hastalarının % 4ünde ölüm alana gelir. Ölüm sebebi mide bağırsaklarda delinme sinir sisteminin etkilenmesi ve damarsal yapılardaki balonlaşma şeklinde bozukluklardandır.

Etiketler:, , , ,


Yorum yapın

Sponsor bağlantılar