Buradasınız: Ana sayfa - Cilt Sorunları - Cilt Kuruluğu ve Varis
 
 

Cilt Kuruluğu ve Varis

Gebelikte bazı ciltler yağlanırken bazılarında kuruluk oluşur, varisler de gelişebilir. İşte sağlıklı,güzel bir cilt için dikkat etmeniz gerekenler.

Hamilelikte ciltte önemli sorunlar ortaya çıkabileceğini belirten ünlü Dermatolog Doktor Eylem Acar, anne adayları için önemli bilgiler verdi; hamilelik döneminiz yaz aylarına gelecekse, güneşten korunmaya özen göstermelisiniz. Düzenli olarak güneş koruyucu kullanın. Güneş ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB) ışınları yayar. Günümüzde UVA ve UV-B’nin erken deri yaşlanması, leke oluşumu ve hatta deri kanserlerine sebep olduğu bilinmektedir.

Gün içi normal hayatta bile farkına varmadan sürekli ultraviyole ışınlarına maruz kalırız. Örneğin; camdan UVA ışınları rahatlıkla geçmektedir.

Lekelenmeler oluşabilir

Hamilelikte hormonların etkisiyle cilt hassaslaşır ve lekelenmeye meyilli hale gelir. Sokağa çıkmadan önce ve uzun sure güneşli ortamda kalınacağı zamanlarda güneşten koruyucu ürün üç veya dört saatte bir tekrar sürülmelidir. Havuz ve denize girdikten sonra tekrar sürmeye özen gösterilmelidir.

Güneşten koruyucu ürün hem UVA hem de UVB’ye etkili, en az 20 faktörlü olmalıdır. Sivilce ve ciltte yağlanma şikayeti olanlar özellikle yağsız (oil-free) koruyucu kullanmalı.

Yüzünüzü temizleyin..

Bu arada yüz temizliği de düzenli yapılmalıdır. Çünkü bazı hamilelerde cilt daha yağlı hale gelir. Eğer düzenli temizlenmezse gözenekler tıkanarak sivilce artışı olabilir.

Bazen de hamilelerde cilt kuruluğu olabilir. Uygun olmayan temizleyici ürünler ciltte tahrişlere veya alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Hamile kadınlarda cilt günde bir veya iki kez temizlenmelidir. Temizleyici ürün cilt yapışma uygun olmalıdır. Yağlı ve karma ciltler, köpük veya jel şeklindeki temizleyici ürünleri kullanabilirler. Bu ürünler aşırı kurutucu olmamalıdır. Çok kuru ve hassas ciltler ise cilt yapılarına uygun jel, köpük veya süt şeklindeki ürünler kullanılabilir.

Bir sorun da terleme

Nemlendirici kullanımı da çok önemlidir. Hamilelik döneminde bazı ciltlerde de kuruluk oluşabilir. Kuru ve hassas ciltler için cilt tiplerine uygun ürün kullanmalıdır.

Hamile kadınlarda aşırı terleme nedeniyle banyo ihtiyacı da artar. Banyo her gün veya hafta da en az üç kez yapılabilir. Terleme ve kilo artışı nedeniyle kasık, göğüs altı ve koltuk altı gibi kıvrım bölgelerinde pişik, isilik veya mantar olmaması için banyodan sonra iyi kurulanmak gerekir.

Ayrıca kıvrım bölgeleri pudralanabilir. Cilt kuruluğundan yakınanlar için hafif bir vücut losyonu uygun olabilir.

Çatlakların çaresi var mı?

HAMİLELİK döneminde varis ve kılcal damar artışına meyil vardır. Ailesinde varis ve kılcal damar öyküsü olanlar, hamilelik öncesi bu tür şikayeti olanlar ve ayakta uzun süre kalması gereken mesleği olanlar dikkatli olmalıdır. Varis ve kılcal damar oluşumuna eğilimli olan kişilerin varis çorabı giymesi uygun olacaktır. Hamileler için üretilen varis çorapları mevcuttur. Bacak kaslarını kuvvetlendirmek ve kas hareketlerinin damarlar üzerine masaj yapıcı etkisinden yararlanmak için yürüyüş çok faydalıdır. Günde en az bir kez, 30 dakika kadar bacaklar kalp hizasının üstünde uzatarak dinlendirilmeli. Doğumdan sonra varis ve kılcal damarların bir kısmında gerileme olur. İyileşmeyenler lazer, skleroterapi veya ameliyat yöntemleriyle tedavi edilebilir.

Etiketler:, , ,


Yorum yapın

Sponsor bağlantılar