Buradasınız: Ana sayfa - Cilt Sorunları - Cilt Lekelerinden kurtulmak
 
 

Cilt Lekelerinden kurtulmak

Cilt lekelerinden kurtulmak için herhangi bir yöntem uygulamadan, bir ürün kullanmadan önce bir cilt hastalıkları uzmanı ile görüşmeniz yerinde olur, çünkü bu lekeler bazı durumlarda bir hastalığın belirtisi de olabilir. Teninizde cilt lekelerioluşmasını istemiyorsanız yaz aylarında yüksek faktörlü güneş koruyucu ürünler kullanmalı ve makyaj malzemesi seçerken kaliteli ürünlere yönelmelisiniz.

Tanecikli bir yapısı olan; antioksidan maddeler, deniz yosunu, E ve C vitaminleri içeren temizlik vecilt bakımı ürünleri cildinizi tazeler ve lekelerin azalmasına yardımcı olur. Cilt lekeleri ile baş etmek için doğal bakım yöntemlerine de başvurabilirsiniz. Bu konuda oldukça etkili bir maske olan salatalık maskesişöyle hazırlanıyor: Kabukları soyulmuş ve rendelenmiş 2 salatalığı 1 kaşık yoğurtla karıştırın ve karışımı cildinize sürün. 20 dakika sonra ılık suyla yıkayın. Canınızı sıkan lekelerle mücadele etmek için hazırlayabileceğiniz bir başka evde yapılabilecek maske tarifi de şöyle: Soyup püre haline getirdiğiniz bir salatalığa sırasıyla 1 yumurta sarısıyla 2’şer tatlı kaşığı susam yağı ve elma sirkesi ekleyin. Bu malzemeleri güzelce karıştırarak krem kıvamına gelmelerini sağlayın ve ortaya çıkan maskeyi cildinizde yarım saat bekletip ılık suyla yıkayın.

Güzellik merkezlerinde güneşten kaynaklanan cilt lekelerinin giderilmesi için kimyasal peeling veya lazerle soyma gibi işlemler yapılıyor. Bu yöntemleri düşünürseniz mutlaka güvenilir, ehliyetli ve referanslı bir güzellikmerkeziyle bağlantıya geçmelisiniz. Piyasada bu işleri yapan ehliyetsiz, tecrübesiz, sadece para kazanmaya odaklanan merkezler de bulunuyor; bu yüzden bu konuda titiz davranmanız önemli. Kışın solan ama yazın iyice belirginleşen çillerinizden şikayetçiyseniz yine bu yöntemleri düşünebilirsiniz. Bütün cilt lekeleri aynı özelliklere sahip değil; bunları ortadan kaldırmak için uygulanan yöntemler de, sonuçlarda farklı lekelerin farklı özelliklerine göre değişiyor. Bazı lekeler bütünüyle ortadan kalkabilirken bazılarının sadece rengi soluyor.

Cilt Lekelerinden Kurtulmak İçin

Görünümüyle canınızı sıkan cilt lekeleri ile baş edebilmenin doğal yolları da olduğunu biliyor muydunuz?Cilt lekeleri için bitkisel çözümler listesinde güneş lekeleri ve doğum lekelerine kadar birçok can sıkıcı görünüme çözüm getirebilecek tarifler bulunuyor. Bunlardan son derecede basit olan bir tanesiyle başlayalım: Bir salatalığı sararmasına yol açacak kadar bir süre buzdolabında tutun ve bu sararmış salatalığı ikiye bölüp lekelerinizi ovun; fark edilir derecede açıldıklarını göreceksiniz. Bu uygulamayı her gün veya gün aşırı yapabilirsiniz.

Başınız güneş lekeleri ile dertteyse 5 tatlı kaşığı keten tohumunu 1 litre suyun içinde 5 dakika kaynatın ve ılındığı zaman lekelerin üzerine sürün. Uygulamayı lekeler geçene kadar sürdürebilirsiniz. Yaz aylarında ortaya çıkan çiller ve cilt lekeleri sizi rahatsız ediyorsa her akşam şu tarifi uygulamak işinize yarayacaktır: Bir su bardağı light sütün içine bir çorba kaşığı pirinç atıp pişirin ve bu pişmiş karışımı tülbentten geçirip yüzünüze kompres yaparak uygulayın. Bir başka doğal leke maskesi tarifi de şöyle: Birer çay kaşığı üzüm sirkesi, limon suyu ve suyu karıştırın ve sabah akşam bu karışımla cildinize kompres yapın. Cilt lekeleri için bitkisel çözümler listesinde yer alan etkili karışımlardan biri de domates maskesi. Bu maske için bir tane doğranmış domatesi bir yemek kaşığı yulaf ezmesi ve bir çay kaşığı limon suyuyla karıştırın. Sonra karışımı blendır’dan geçirin ve yüzünüzdeki lekelere ince bir tabaka halinde sürüp 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla temizleyin.

Cilt lekelerinden kurtulmak için uygulayabileceğiniz etkili bir tarif daha verelim: Küçük bir kavunun yarısını ve bir elmayı rendeleyin ve bu meyveli karışıma 2 yemek kaşığı şekerle 1 fincan da şarap ilave edin. Malzemeleri güzelce karıştırdıktan sonra bir kavanoza koyup güneş alan bir yerde 10 gün boyunca bekletin. Bu karışımı her gün temiz bir pamukla cildinize sürerseniz lekeleriniz belirgin derecede azalacak veya kaybolacaktır.

Etiketler:, , , ,


Yorum yapın

Sponsor bağlantılar