Buradasınız: Ana sayfa - Saç Hastalıkları - Saç Dökülmesi Nedenleri
 
 

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi bir hayli ayrıcalıklı problemi ifade etmek için kullanılabilir.Saç dökülmesinin bir oldukça ayrıcalıklı sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir. Sağlıklı saçlara haiz kişiler, gündelik averaj 50-100 içinde saç teli dökmektedir.Ancak sağlıksız saçlara haiz insanların saç dökülmesi bu sayılardan fazladır.Saçınızın döküldüğünü taraklarınızda, banyo ve elbiselerinizde gözlemleyebilirsiniz.
Tıb dünyasında saç dökülmesi şu biçimde sınıflandırılmaktadır:

Saç dökülmesi , saçlardaki ufak bir incelmeyle adım atar ve bütün saçların dökülmesiyle neticelenebilen bir sorundur. Normal koşullarda gündelik averaj şekilde 50 -100 içinde saç telimiz dökülür.

Saç dökülmesi en oldukça beylerde görülmesinin yanı sıra,kadınlarda da görülebilmektedir.Birçok insan için saç dökülmesi yada saçların güçsüzleşmesi büyük bir sorundur. İnsanların fizyolojik görünülerini belirleyen,güzelliklerini,etkileyiciliğini azalttığını düşündüren saç dökülmesi,büyük ruhsal mesele taşımakta ve özgüven duygusu ile iç içedir. Androgenetik alopesi tipi saç dökülmesi; hem adam hem bayanları ilgilendirmektedir ve en oldukça rastlanan saç dökülmesi tipidir. Erkeklerde,bu tip saç dökülmesi kellik isimiyle bilinmektedir. Saçlar belirli, dönem içinde dökülür;bu dönem genellikle, yerel yada tam olarak kellik ile neticelenmektedir.Kadınlarda ise saç çizgisi art çekilmemektedir; fakat saç telleri incelerek saçlar güçsüzleşmektedir. Androgenetik alopesi tipi saç dökülmesini tetikleyen 3 ana etken bulunmaktadır
Hamilelik,menapoz, ruhsal stres ile değişen hormonal yapı ile saç foliküllerinde değişklerin alana gelmesi,

– Eksik mikrosirkülasyon biçiminde birikebilen, besinsel protein, sülfür amino asit yada vitamin yetersizlikleri,

– Kepek ve saç cildi kaşıntısı ile bağlı olabilecek Seborea (yağlı saç tipi ve saç derisi)

Saç Dökülmesinin Çeşitleri:

Telogen Effluvium: Kişinin stres yaşaması sonrasında (uzun süreli yüksek ateş, büyük bir operasyon yada ciddi bir enfeksiyon) ortaya çıkan en oldukça görülen saç dökülmesi tipidir. Bu tip saç dökülmesi bedendeki beklenmeyen hormonal değişimler sonrası yaşanmaktadır; bilhassa bayanlar doğum yaptıktan sonrasında bu tip saç dökülmesi ile karşı karşıya kalırlar.
İlaçların Yan Etkisi: Bazı ilaçların taraf tesirleri saç dökülmesine neden olabilmektedir.Kanser tedavisinde uygulanan öteki ilaçlar,beklenmedik ve halk içinde oldukça görülen saç dökülmesine neden olmaktadır.

Hastalık Belirtisi Olarak: Saç dökülmesi kimi problemlerin habercisi olabilmektedir. Bu hastalıklardan bazıları; sarkoidoz,lupus eritomotozus, sifiliz, tiroid rahatsızlığı (hipotiroidi yada hipertiroidi), cinsellik hormon bozukluğu, ten kanseri, beslenme rahatsızlıkarı vb. Beslenme bozukluları görülen insanlar çoğunlukla incelme rejimi tatbik eden hanımlarda ve tane kanamaları şiddetli geçenlerde rastlanmaktadır.
Tinea Capitis (Saç Derisinde Mantar Hastalığı): Saç derisinde yerel saç dökülmesi görülen bu saç dökülmesi tipinde hastalığa neden olan mikrobun ismi Trichophyton tonsurans dır. Bu saç dökülmesi tipi, saçın deriden çıkmış olduğu noktada kırılmasına neden olur.

Travmaya Bağlı Saç Dökülmesi: Bu tip saç dökülmesi insanların kendilerinin neden bulunduğu saç dökülmesi tipidir.Saçlarını çekiştirmek, saçları oldukça sıcak suyla yıkamak ve saç maşası ile çok kıvırmak, saça güçlü kimyevi maddeler uygulamak bu tip saç dökülmesine sebep olmaktadır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi: Erkeklerde saç dökülmesi epey bir yoğun rastlanan bir problemdir.Bu saç dökülmesi tipi en oldukça görülen saç dökülmesi tipidir ve beylerde rastgele bir yaşta alana çıkabilmektedir, hem de gençlik yıllarında dahi görülebilir. Bu saç dökülmesi tipi çoğunlukla 3 nedenin müşterek neticesi şekilde ortaya çıkabilir; aileyle ilgili saç dökülmesi tipi, adam hormonlarının varlığı ve yaşın ilerlemesi. Bunun yanı sıra, bir oldukça hanımda da hanım tipi saç dökülmesi problemi yaşanmaktadır. Kadın tipi saç dökülmesinde; saçın ön bölümünde azalma, tepede yada tepe bölgesinde taç şeklinde azalış ortaya çıkabilir,bu sebeple adam tipi saç dökülmesine benzer biçimde alın açılması yaşanması söz mevzusu değildir.
Saç dökülmesinin ne kadar süreceği,nedenine bağlıdır. Örneğin; telogen effluvium tipi saç dökülmesinde gözlenen müddet 1 ile 5 ay arasındadır ve daha sonraki aylarda saç yine uzar. İlaçların taraf tesirine bağlı şekilde görülen saç dökülmesinde, ilaç kullanması bittikten sonrasında saçlar daha önceki sağlığına kavuşmaya başlar. Saçları çekmeye bağlı görülen alopeside ve abartılı saç bakıma bağlı saç dökülmesi tipinde;bu alışkanlıkları bıraktıktan sonrasında saçlar sıhhatli biçimde yine çıkar. Mantar enfeksiyonuna bağlı saç dökülmesinde ise en azca altı ile 12 hafta müddet ile rehabilitasyon görülmelidir. Mantar rahatsızlığına bağlı saç dökülmesinde erken tanı ve tedavi,tamamiyle saç kaybını tedbire de büyük hisseye sahiptir. Erkek ve hanım tipi saç dökülmesinde ise saç dökülmesi artmaya meyillidir ve bu saç dökülmesinin mesele edenlere rehabilitasyon uygulanmalıdır.

Etiketler:, , ,


Yorum yapın

Sponsor bağlantılar