Buradasınız: Ana sayfa - Saç Hastalıkları - SAÇ HASTALIKLARI
 
 

SAÇ HASTALIKLARI

Saç ile alakalı sorunlar, saçlarda azalma, saçların dökülmesi yada saç tellerinde anormallikler şeklinde olabilir. Saçın kendine has bir hayat döngüsü bulunur ve 3 dönemden oluşur.
Anagen dönem: saçın diri bulunduğu dönemdir, 2-7 sene sürer, saç canlıdır.

Telojen dönem birkaç ay devam eder, saçın döküldüğü dönemdir.

Katagen dönem: Geçiş dönemidir. ,

Saçın azalması saç büyümesinin azalmasına, dökülmenin artmasına, saçlaın kırılmasına, kopmasına yada daha ince şekilde yerine gelmesine bağlı gelişebilir.
Anagen saç kaybı ilaç (kanser ilaçları) kullanması yada alopesi areata benzeri bağışıklık sistemi bozukluğu neticesi gelişen saç dökülmelerinde görülür.

Telogen saç kaybı günde 100 saça kadar düzgüsel kabul edilir. Sonbahar aylarında daha çoktur. Doğum sonrası, ameliyatlardan sonra, ialaçlara ve kimi eksikliklere bağlı artabilir. Tiroid hastalıkları, demir eksikliği saç dökülmesinde mühim etkenlerdir.

Androgenetijk alopesi daha oldukça beylerde fakat menapoz sonrası hanımlarda da görülebilen yerel saç dökülmesidir. Erkeklerde daha oldukça şakaklar ve tepeden başlar, hanımlarda ise daha oldukça tepe bölgesindedir. Genetik ve hormonal etkenler ile ortaya çıkar.

Liken planus benzeri kimi cilt hastalıklarında ise geriye dönüşü olmayan kalıcı saç dökülmeleri gelişebilir. Hastalığın erken taı ve rehabilitasyonu tedbire açıcından oldukça önemlidir.
Trotillomanide ise hasta ruhsal nedenlerle kendi saçını koparır. Psikiyatrik yaklaşım gerekir.

Saçı devamlı oldukça sıkı toplamak da saç yitirilmesine yol açabilir. Saç sıhhati umumi gövde sıhhati ile direk ilişkilidir. Doğru beslenme, umumi sıhhat kaidelerine uyum, çok kimyevi uygulamalardan kaçınma, saçı nemlendirme sıhhatli saç için gereklidir.

Saç hastalıklarının rehabilitasyonu herşeyden önce sebebi bulmak ile başlar. Bu yapılmadan dışardan kimi uygulamaların yeri yoktur. Her saç dökülmesi herşeyden önce bir dermatolog yönünden değerlendirilmeli, ilişkili olacağı vaziyetler araştırılmalıdır. Tedavi alternatifleri nedene yönelik ve umumi saç sağlığına yönelik şekilde düzenlenir.

Etiketler:, ,


Yorum yapın

Sponsor bağlantılar