Buradasınız: Ana sayfa - Cilt Hastalıgları - Sedef Hastalığı tedavisi
 
 

Sedef Hastalığı tedavisi

Neredeyse her 100 insandan birinde görülen sedef rahatsızlığı ten üstünde al lekeler üstüne beyaz pullanmalar şeklinde görülen bir rahatsızlıktır. Genetik eğilimli bulunduğu bilinen, ama sebebi tam şekilde anlaşılamayan sedef rahatsızlığı hastanın hayat standardını negatif etkileyen bir sorundur.

Genellikle sedef rahatsızlığı olan insanların duygusal, hassas, ivedi üzülen yapıya haiz olmalarının yanında; güneş yanığı, kimi ilaçlar, boğaz irini ve sürtünmeyle oluşan vaziyetler benzeri nedenlerden de kaynaklandığı düşünülmektedir.

Saçlı deri, diz, dirsek ve sırtın alt bölümü yoğun olarak tutulan bölgelerdir. Ancak bünyenin öteki bölgelerinde görülebilecek biçimde de seyredebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle güneşlenmenin sedef hastalarına oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Ancak uzun müddet güneşlenmenin ultraviyole ışınlarına maruz kalınacağı düşünüldüğünde, rahatsızlığı rehabilitasyon ederken bir taraftan da bu negatif ışınları ciltte barındırmak ten yaşlanmasına ve hem de ten kanserleri riskinin artmasına sebep olabilir.

Ancak son senelerde geliştirilen ışık tedavileriyle hem ultraviyolenin negatif etkilerinden kurtularak rehabilitasyonun etkinliğini arttırmak, hem de lokal şekilde yalnız sedefli bölgeye uygulanabilmesinin kolaylığını yaşamak mümkündür.

Etiketler:, ,


Yorum yapın

Sponsor bağlantılar