Buradasınız: Ana sayfa - Cilt Sorunları - Sık Rastlanan Cilt Sorunları
 
 

Sık Rastlanan Cilt Sorunları

Cilt problemleri görünümü bozan bir kozmetik sorun olmanın ötesinde bazı hastalıkların habercisi de olabilirler. Bu yüzden bazı durumlarda; örneğin çok miktardaki akneler veya cilt lekeleri için önce bir cilt hastalıkları uzmanı ile görüşmek doğru olur. Böylece sizi rahatsız eden cilt sorunları için özel bir kozmetik temizlik ve bakım mı, yoksa tıbbi bir müdahale mi gerektiğini öğrenmiş olursunuz.

Sivilce sorunu, saç dökülmesi, ciltte kuruluk vegüneş lekeleri gibi cilt sorunlarının yeterince nemlendirici cilt bakımı yapılmaması, cildin güneşten korunmaması, sağlıksız beslenme, sigara kullanımı, yeterince su içmeme, kalitesiz makyaj malzemeleri ve hava kirliliği gibi sebeplerden kaynaklanır. Bunların dışında kalıtsal etkenler ve stres de bazı ciltte bazı sorun ve hastalıklar oluşmasına sebep olabilir. Sedef hastalığı, saçkıran ve kurdeşen gibi cilt hastalıklarının bazıları doğrudan stresle ortaya çıkar, bazıları da stresli dönemlerde tetiklenir. Bazı durumlarda belli orandaki stresin bir nevi itici güç veya teşvik unsuru olarak faydalı olması söz konusudur; yani stres bütünüyle kötü bir şey değildir. Fakat yoğun ve devamlı stres bağışıklık sistemini zayıflatır, kişiyi halsiz düşürür, bazı hastalıklara zemin hazırlar ve bazılarının da etkisini arttırır. Stresten kaynaklanan veya onun etkisiyle tetiklenen cilt sorunları ile baş edebilmek için stres kontrolünü öğrenmek, hayatımızdaki stres yaratan etkenlerden olabildiğince uzak durmaya çalışmak gerekir.

Kuru, yağlı veya karma cilt yapısına sahip olan kişiler cilt yapısına uygun kaliteli kozmetikler kullanarak ve/veya doğal bakım yöntemleri uygulayarak bu cilt problemleriyle baş edebilirler. Kırışıklıklar için de aynı şey söz konusudur. Zaman ilerlerken cildiniz de hep aynı görünümde kalmayacaktır, fakat cildini içten ve dıştan besleyen ve bakımını itinayla yapan insanlarda cilt yaşlanması süreci daha yavaş ilerler.

Etiketler:, ,


Yorum yapın

Sponsor bağlantılar