Buradasınız: Ana sayfa - Cilt Bakımı - Yüz Ve Boyun Botoksu
 
 

Yüz Ve Boyun Botoksu

Öncelikle Botoks Nedir sorumuza cevap bulalım

“Clostridium Botulinum” isimli bakteri toksininin laboratuvar teknikleri kullanılarak saflaştırılmasıyla elde edilen bir ilaçtır. Bu ilaç 20 senesi aşkın bir süredir, adale kasılmalarına karşı deşarj olma sağlamak emeliyle tıbbi şekilde kullanılmakta ve enjekte edilmiş olduğu bölgedeki kasları bir müddet için gevşetmektedir.

Güvenli Bir Yöntem midir?

FDA (Amerika Gıda ve İlaç İdaresi)’nin kullanımını onayladığı bir ilaçtır

Kozmetik Alanda Kullanılan Botoks’un Faydaları Nelerdir?

Yüz mimiklerimizi yapmamızı elde eden kaslar seneler devam eden kullanım neticesi ten yüzeyinde kırışıklıklara yol açar. Bu kasları gevşeterek kırışıklıkları azaltmak ve yumuşatmak mümkündür. Kasların gevşemesi ile daha çok kırışıklık oluşumu engellenebilir. Uygun aralıklarla yapıldığında Botoks kırışıklık oluşumunu engellemektedir.

Hangi Kırışıklıklara Uygulanabilir?

Genellikle alın, göz etrafı (kaz ayakları) ve kaş arasına uygulandığında müspet sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca boyun çizgileri, kaşların kaldırılması yada düşürülmesi, burun üstündeki tavşan çizgileri, dudak üstündeki dikey çizgiler, dudak köşelerindeki surat asma çizgileri, burun ucunun kaldırılması benzeri ileri uygulamalar da yapılabilmektedir.

Üst surat için 10 senesi aşkın süredir uygulanan Botoks bundan sonra çene bölgesindeki gevşeme ve sarkmaları düzeltmek emeliyle da kullanılmaktadır.

Boynun sağ ve sol yanlarında yer alan platisma kasları kasıldıklarında ağız köşelerini ve boyun cildini aşağı çeker. Gündelik yaşamda bilincinde yoksa pek oldukça defa uygulanan boyun kasları, dudak köşelerinin giderek aşağı doğru sarkmasına böylelikle yüzümüze üzgün, mutsuz ya da somurtkan bir ifadenin yerleşmesine yol açarlar. Üstelik geçen vakit ve yer çekiminin tesiriyle ten altındaki yağ dokusu da aşağı doğru yer değiştirir. Bu yağ dokusu da çene kemiğinin sağ ve sol taraflarına toplanır.

Çene hattını etkileyen iki adale grubu olmaktadır ;

Aşağı çekenler- boyun kasları
Yukarı çekenler- elmacık kemiğinden dudak köşelerine doğru gelen kaslar
Aşağı çeken kasların aktivitesi azaltıldığında yukarıya çeken kaslar rölatif şekilde kuvvetli vaziyete gelmektedir. Böylece çene hattının belirginleşmesi sağlanmaktadır.

Botoks esnasında acı hissedelir mi?

Bu vaziyet insana nazaran değişir. Bazı insanlar botoks enjeksiyonlarının yapılması esnasında sızlama hissedebilirler. Ancak, rehabilitasyon sonrasında acı hissedilmesine oldukça ender rastlanır. Tedavi öncesi enjeksiyon uygulanacak bölgelere anestezik tesirli kremler kullanmak, bu hastalıkları azaltabilir.

Botoks’un Kalıcılığı Ne Kadardır?

Kalıcılık da insana nazaran değişir. Genellikle 4-6 ay içinde kalıcı bulunduğu söylenebillir. Yüz kaslarını daha çok kullanan kişilerde etkinin daha kısa sürmesi doğaldır. Kişinin yaşı mühim olup, hasta ne kadar gençse sinir ucundaki bekletim o kadar süratli çözülecek ve uygulama aralığı averaj 4 ay olacaktır. Orta yaşta altı aya çıkan bu müddet ileri yaşta 8 aya kadar çıkabilir.

Yan Etkileri Var mıdır?

Botoks’un taraf tesirleri yok denecek kadar azdır. Enjeksiyon meydana getirilen noktalarda çürüme yada kızarıklık görülebilir. Baş ağrısı ilk uygulama gününde ender görülebilecek bir taraf etkidir. Botoks, göz kapağına yakın bir noktaya doğru yapılırsa, üst göz kapağının geçici şekilde aşağıya sarkması benzeri bir vaziyet ortaya çıkabilir. Ancak bu vaziyet ender şekilde görülen bir problemdir.

Mimikler Kaybolur mu?

Hayır. Doğru meydana getirilen Botoks’ta amaç, mimiklerin çok hareketini azaltmaktır, mimikleri yok etmek değildir.

Hangi Durumlarda Botoks Uygulanmaz?

Hamile yada emzikliler, nöromüsküler hastalıkları yada kanama problemleri olanlar, rehabilitasyon yapılması arzulanan bölgede uçuk ve benzeri cilt hastalıkları olanlar Botoks için beklemelidirler.

Etiketler:, , , ,


Yorum yapın

Sponsor bağlantılar